Najczęstszym usprawiedliwieniem osób, które nie oszczędzają pieniędzy jest brak na to środków. Na czym oszczędzać pieniądze, aby w przyszłości móc się nimi cieszyć zamiast spoglądać na świnkę skarbonkę, w której znajduje się kilka miedziaków?

Na pewno trudniej jest odkładać część zarobionych pieniędzy, kiedy nie jest to duża kwota albo gdy wydatki są w stosunku do niej znaczne, ale posiadanie oszczędności jest tak ważne dla bezpieczeństwa i dobrobytu finansowego, że trzeba poradzić sobie z tym problemem.

Jak oszczędzać pieniądze? Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się swoim wydatkom. Być może będzie można z czegoś zrezygnować. Pieniądze na oszczędności można zdobyć np. przez ograniczenie wydatków na czasopisma (zwykle i tak trafiają do kosza, a przydatne informacje można znaleźć w sieci) albo papierosy (najlepiej zrezygnować z nich całkowicie, będzie to z korzyścią i dla portfela, i dla zdrowia).

Warto też przyjrzeć się swoim nawykom. Jeśli ma ktoś nawyk, że codziennie po pracy idzie do kawiarni lub restauracji, to może zacząć korzystać z takich przyjemności co drugi dzień.

Jeśli nie ma żadnych wydatków, z których można zrezygnować, by zgromadzić trochę oszczędności, to warto poszukać źródła dodatkowego dochodu. To może być nawet kilka godzin w tygodniu, na pewno nie warto przemęczać się mocno i narażać zdrowia.

To kilka sposobów, by znaleźć pieniądze na oszczędzanie. Można zastosować dowolny z nich. Jeśli jednak chce się mieć więcej środków finansowych na ten cel, to najlepiej skorzystać ze wszystkich bo w końcu oszczędzanie nie musi być nudne. :)

This article has 3 comments

  1. Iza Reply

    No ja od kilku miesiecy razem z rodziną staramy się zaoszczędzić, raz uda się więcej innym razem mniej, byle do przodu. Wiem jakie to ważnie mieć odłożone pieniądze. I o tym piszę na moim blogu o zmaganiach polskiej rodziny żyjącej za najniższą krajową. Zapraszam na niebezkasy.blogspot.com

  2. tommo Reply

    Z własnego doświadczenia wiem, że oszczędzanie nie jest proste. Trzeba zrezygnować naprawdę z wielu rzeczy żeby zaoszczędzić jakieś sensowne kwoty. Może po prostu lepiej skupić się na zwiększeniu dochodu :). Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>