cashback

Każdy z nas wie co to oszczędzanie i może oszczędzać rozsądnie gospodarując domowym budżetem. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie są kluczowe sposoby na oszczędzanie.

Wielu Polaków ma bardzo skromne dochody a mimo tego udaje im się zachowywać płynność finansową. Dzieje się tak, dlatego, że mądrze gospodarują dostępnymi środkami i kupują tylko to, na co ich stać, w wpadają w nadmierne zadłużenie.

Jeśli dochody danego gospodarstwa domowego są niskie trzeba szukać obszarów gdzie można zaoszczędzić pieniądze. Sporą część wydatków stanowią opłaty związane z utrzymaniem mieszkań i domów. Wiele z tych opłat można skutecznie obniżać. Przede wszystkim każdy z nas może oszczędzać na wodzie i prądzie.

Należy przede wszystkim kupić dobre żarówki energooszczędne. Warto także zamontować perlatory w kranach, które pomagają oszczędzać wodę. Przy oszczędzaniu wody i energii bardzo ważną rolę odgrywają odpowiednie nawyki.

Gasimy, więc światło zawsze wtedy, gdy nie przebywamy w danym pomieszczeniu. Należy zamiast kąpieli w wannie wybierać prysznic i zakręcać wodę podczas mycia zębów.

Wiele osób pomimo istnienia dobrych pralek automatycznych ma w zwyczaju część ubrań prać ręcznie. Tymczasem pranie ręczne jest bardzo nieekonomiczne, pochłania wiele wody, zwłaszcza do płukania.

Jeśli chodzi o oszczędzanie na rachunkach to warto monitorować ceny na rynku w zakresie telefonii komórkowej, dostaw Internetu czy telewizji kablowej. Tutaj także można zaoszczędzić spore pieniądze.

Warto także zwrócić uwagę czy nie wydajemy niepotrzebnie pieniędzy na obsługę drogiego konta bankowego. Zdecydowanie taniej z reguły jest korzystać z bankowości internetowej.

Jak oszczędzać pieniądze?

Żywność to kolejny obszar, gdzie można zaoszczędzić pieniądze. Najwięcej pieniędzy tracimy robiąc zakupy w drogich sklepach osiedlowych. Zdecydowanie taniej wychodzi robienie zakupów w dyskontach a niekiedy także na lokalnych bazarach.

Dość drogo z reguły kosztuje także jedzenie na mieście. Jeśli więc ktoś ma bardzo ograniczony budżet domowy powinien posiłki samodzielnie przygotowywać w domu.

Warto także pamiętać, o tym aby zakupy były planowane czyli wykonywane z listą, bo wtedy pieniądze nie wyciekają nam niepotrzebnie z portfela.